Moczenie nocne u chłopców


Chłopcy bywają postrzegani jako bardziej odporni, lepiej przystosowani do integracji z grupą, ekstrawertyczni. To tylko stereotypy – dziewczynki bowiem dużo częściej szukają kontaktu z innymi i są bardziej otwarte na świat. Ma to znaczenie szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że to u chłopców (w wieku około 5 – 6 lat) 2 razy częściej występuje moczenie nocne. Przypadki tej dolegliwości stanowić mogą aż 7 – 10 procent populacji, są więc zjawiskiem powszechnym. Chłopcy rozwijają się nieco wolniej niż dziewczynki, jednak trening pomagający unikać nocnego moczenia powinien być u nich wprowadzany niezwłocznie po zauważeniu problemu. Oczywiście, konieczna jest również konsultacja specjalistyczna, której nie należy odwlekać.

Dlaczego występuje moczenie nocne?

Moczenie nocne to problem złożony. Wedle jednej z hipotez generuje je nadmierny poziom stresu czy silne emocje – warto jednak zaznaczyć, iż czynnik ten może być zarówno przyczyną jak i skutkiem. Dzieci cierpiące z powodu nietrzymania moczu często bywają nadpobudliwe w ciągu dnia, a nawet agresywne. Boją się braku akceptacji czy publicznego poniżenia i czują się wyobcowane. Podłoże nietrzymania moczu może być bardzo różne. Z reguły jednak są to bardziej predyspozycje genetyczne czy schorzenia układu moczowego niż problemy w rodzinie. Oczywiście traumatyczne wydarzenia mogą doprowadzić do nasilenia problemu. Warto jednak uświadomić sobie, że nocne moczenie nigdy nie następuje z winy dziecka. Często u źródeł leżą też problemy anatomiczne, choroby nerek a nawet cukrzyca. Problemy emocjonalne plasują się więc daleko poza czołówką – mimo to pojawiają się jako wtórny efekt dolegliwości. Nie warto czekać, aż moczenie nocne zniknie samoistnie. Zaoszczędzimy tym dziecku kłopotów z niską samooceną i społecznym nieprzystosowaniem w przyszłości.

Co może zrobić rodzic, by pomóc?

Każdorazowo do problemu należy podejść jak najbardziej racjonalnie. Zawstydzenie dziecka i tak jest ogromne – żaden krzyk, reprymenda czy kary nie pomogą, a jedynie doprowadzą do większego zamknięcia się w sobie chłopca (niezależnie od jego wieku) i eskalacji moczenia nocnego (przez nadmierny stres). Warto natomiast kontrolować czynności dziecka przed snem – nie dopuszczać do spożywania zbyt dużej ilości płynów, szczególnie tych zawierających kofeinę czy moczopędnych (jak zielona herbata, napary ziołowe, sok z czarnej porzeczki, napoje gazowane). Warto zapewnić dziecku dogodny dostęp do toalety, a jeśli jest jeszcze małe – można postawić przy łóżku nocnik. Często konieczne jest kupienie specjalnego alarmu dźwiękowego, który, przypięty do piżamy, posiada czujnik wilgoci i daje znać o tym, iż należy się obudzić i wyjść „za potrzebą” z łóżka. Podczas ćwiczeń podczas dnia warto zachęcać dziecko do tego, by oddawało mocz nieco później niż odczuje taką konieczność. Dzięki temu nauczy się ono kontrolować odruchy.

więcej: http://www.psychoterapia.org/moczenie-nocne-dzieci